Staff

Mrs Julia Langford  

Head Teacher 

B.Ed. Hons (University of Chester), NPQSL

Mr Robbie Tadman

Year 5 Tutor, Maths & P.E.

B.A. Hons (Birmingham University), P.G.C.E. 

 

Mr Jim Anthony

Year 4 Tutor, Science & P.E.

B.Sc. QTS (University of South Wales)

 

Mrs Angie Jones

Head of Sport 

B.Ed. Hons (Leeds University), Post Graduate Diploma in Advanced Education Study (Manchester University). 

Mrs Sian Owen 

Year 1 Teacher 

BSc (Hons) Pharmacology, P.G.C.E. (University of Sheffield)

 

Mrs Nadia Allen - French & Italian Teacher

Ministry of Education Maturita' Magistrale (Italy)
QTS (National Centre for Teaching and Leadership) CENTRA Teacher Training Certificate for Teachers in Further Education (Manchester University)
 

Helen Clark

Drama Teacher

B.A. Hons. English & Theatre Studies (Manchester University)

P.G.C.E (Manchester University)

 

Miss Helen Salt 
 
SENCO and Specific Learning Difficulties Teacher
 
BSc Hons - (Sheffield) - Plant Sciences 
Diploma in Professional Studies (MMU) - Special Educational Needs
 
Post Graduate Diploma Level 7 (MMU) - Specific Learning Difficulties 
 
Associate Member of the British Dyslexia Association 
 
 

Mrs Annette Jacobsen 

Y2 Teaching Assistant

NNEB, Acc. L.S.A

Mrs Lara Willett

Reception Teaching Assistant

NNEB

Mrs Gilly Kirk

Teaching Assistant (1:1 support)

Certificate in Education 

 

Miss Jayne Renshaw

Head of Early Years

Pre-School Teacher 

B.A. Hons (Manchester  University), P.G.C.E (University of Chester)

 

Miss Olivia Bridge 

Pre-Reception Teacher 

B.A. Hons Early Years Education with QTS Edge Hill University. 

 

Mrs Sandra van Russelt

Early Years Practitioner

 

Dr Jenny Limond 

Music 

B.Sc Dunelm, Earth Sciences,
Ph.D Cantab Geophysics
Certificate Music Therapy, Nordoff Robbins
 

Mrs Charlotte Talbot

Communications & Admissions Manager 

B.A. Hons English Literature & Applied Social Studies (Philosophy, Psychology & Sociology)  (Keele University) 

Cache Level 3 Supporting Teaching & Learning 

 

Mrs Jane Barratt

School Receptionist 

 

Mrs Kate Buckwell 

School Receptionist 

Miss Carla Berry

Early Years Practitioner

NVQ Level 3

Mrs Monica Flynn

International Diploma in Montessori Pedagogy, Early Years Course.

Miss Kimbirly Shaw

B.A. Hons Early Years Childhood Studies (MMU).

CACHE Specialist Teacher Assistant Award. 

 

 

Mrs Sally Kirkbright 

Deputy Head Teacher / Year 2 Teacher 

B.Ed. Hons (University of Ripon & York)

Ms Michelle Harrison 

Year 6 Tutor, 

Head of Art, Design and Technology

Outdoor Learning Coordinator

Pastoral Lead

Artist in Residence

B.A. Hons Fine Art (Manchester School of Art), M.A. Fine Art (Manchester School of Art) (QTS). 

 

Mrs Ann Obray

Prep English Teacher 

B.A. Hons English with Spanish Subsidiary, P.G.C.E. 

 

Mr Andrew Simms

Prep Teaching Assistant

Cache Level 3 Supporting Teaching & Learning, B.A. Hons 

Mr Elliot Rowe  

Music & Year 2 Teacher 

B.A. Hons Primary Education with QTS (Manchester University) 

Miss Anna Thomas 

Reception Teacher

B.A. Hons. French and Management from the (University of Sheffield) P.G.C.E. (Leeds Beckett)

 

Mrs Jane Whittaker

Reception Teacher 

B.Ed. Hons (Manchester Metropolitan University)

Mrs Emma Bell

Year 1 Teaching Assistant

NVQ Level 3

Mrs Lynn Barry

Specialist Teaching Assistant for Hearing Impairment (1:1 support)

NVQ Level 3

Mrs Dawn Auton

Reception Teaching Assistant 

NVQ Level 3

Mrs Rhiannon Foster

Year 3 Teacher / Prep English Teacher 

Primary Education B.A. (Hons) (MMU).

Ms Sarah Horton

Year 3 Teacher / Prep Maths Teacher 

 

 

Mrs Alison Bailey

Deputy Early Years Manager

Level 3 Diploma Children and Young People’s Work Force

Mrs Kaia Emm

Early Years Practitioner

M.A. Hons. Primary Education QTS 

Miss Joanna Skelton

Early Years Practitioner

B.A. Hons Childhood Studies (Nottingham Trent University) Early Years Teaching Status (University of Chester)

Miss Caroline Buckley 

Early Years Practitioner

NVQ Level 3

Mrs Helen Yates

Teaching Assistant (Prep)

B.A. Hons PGCE (1:1 support)

 

Mrs Sarah Box

Early Years Practitioner 

Initial Training for Classroom Assistants Level 2

Mr Neil Taylor

School Choir Master 

Mr Andrew Jones 

School Business Manager - Certificate in School Business Management. AINST ANDip

 

Mrs Tracey Hardman 

Finance Assistant

Mrs Fiona Whiteley

School Receptionist 

Mrs Anneli Thraves 

Early Years Assistant.